HeatCOOP naslavlja ključne organizacijske, finančne in pravne izzive, s katerimi se soočajo lastniki stavb pri prehodu na okolju prijazno ogrevanje in razogljičenje svojih sosesk. Projekt temelji na zadružnem modelu, ki v Evropi uspešno deluje že več kot 150 let. Za razliko od obstoječih energetskih skupnosti, osredotočenih predvsem na električno energijo, HeatCOOP ponuja rešitve za financiranje, organizacijo in vzpostavitev ogrevalnih zadrug, kjer visoki začetni stroški in solastništvo infrastrukture predstavljajo velik izziv.
S pridružitvijo HeatCOOP-u prebivalci ne le zmanjšajo emisije CO₂ in odpravijo odvisnost od fosilnih goriv, temveč tudi znižajo stroške energije. Zadružni model sodelovanja v organizacijskem, pravnem in finančnem okviru postane ključno orodje za vključevanje prebivalcev v trajnostno preobrazbo urbanih sosesk.
Cilji in glavne aktivnosti
Glavni cilj projekta je raziskati in razviti prototip inovativnega organizacijskega modela za dekarbonizacijo oskrbe s toploto v urbanih soseskah z vzpostavitvijo ogrevalnih zadrug (HeatCOOP – Residents-Owned Heat Cooperatives to Push Urban Decarbonisation).
Znotraj projekta bodo s pomočjo raziskav, intervjujev, vprašalnikov in delavnic razviti teoretični koncepti, ki bodo nato testirani v treh »živih laboratorijih« v Avstriji, Sloveniji in na Češkem. Skupaj z lokalnimi prebivalci bodo vzpostavljene zadruge, namenjene vzdrževanju in upravljanju ogrevalne infrastrukture.
Zaradi velikega tržnega potenciala in naraščajočega povpraševanja po trajnostnih modelih ogrevanja, si prizadevamo naše rešitve nadgraditi, optimizirati ter promovirati na nacionalni in evropski ravni.
Pričakovani rezultati
Med pomembnejšimi rezultati projekta so:
- Zbirka primerov dobrih praks,
- Priročnik z administrativnimi modeli ogrevalnih zadrug,
- Priročnik za oblikovanje poslovnega modela ogrevalnih zadrug.
S tem HeatCOOP ponuja konkretna orodja za prehod v bolj trajnostno, okolju prijazno in skupnostno upravljano oskrbo s toploto v urbanih soseskah.