HeatCOOP naslavlja ključne organizacijske, finančne in pravne izzive, s katerimi se soočajo lastniki stavb pri prehodu na okolju prijazno ogrevanje in razogljičenje svojih sosesk. Projekt temelji na zadružnem modelu, ki v Evropi uspešno deluje že več kot 150 let. Za razliko od obstoječih energetskih skupnosti, osredotočenih predvsem na električno energijo, HeatCOOP ponuja rešitve za financiranje, organizacijo in vzpostavitev ogrevalnih zadrug, kjer visoki začetni stroški in solastništvo infrastrukture predstavljajo velik izziv.
S pridružitvijo HeatCOOP-u prebivalci ne le zmanjšajo emisije CO₂ in odpravijo odvisnost od fosilnih goriv, temveč tudi znižajo stroške energije. Zadružni model sodelovanja v organizacijskem, pravnem in finančnem okviru postane ključno orodje za vključevanje prebivalcev v trajnostno preobrazbo urbanih sosesk.
Cilji in glavne aktivnosti
Glavni cilj projekta je raziskati in razviti prototip inovativnega organizacijskega modela za dekarbonizacijo oskrbe s toploto v urbanih soseskah z vzpostavitvijo ogrevalnih zadrug (HeatCOOP – Residents-Owned Heat Cooperatives to Push Urban Decarbonisation).
Znotraj projekta bodo s pomočjo raziskav, intervjujev, vprašalnikov in delavnic razviti teoretični koncepti, ki bodo nato testirani v treh »živih laboratorijih« v Avstriji, Sloveniji in na Češkem. Skupaj z lokalnimi prebivalci bodo vzpostavljene zadruge, namenjene vzdrževanju in upravljanju ogrevalne infrastrukture.
Zaradi velikega tržnega potenciala in naraščajočega povpraševanja po trajnostnih modelih ogrevanja, si prizadevamo naše rešitve nadgraditi, optimizirati ter promovirati na nacionalni in evropski ravni.
Pričakovani rezultati
Med pomembnejšimi rezultati projekta so:
- Zbirka primerov dobrih praks,
- Priročnik z administrativnimi modeli ogrevalnih zadrug,
- Priročnik za oblikovanje poslovnega modela ogrevalnih zadrug.
S tem HeatCOOP ponuja konkretna orodja za prehod v bolj trajnostno, okolju prijazno in skupnostno upravljano oskrbo s toploto v urbanih soseskah.
Faze projekta HeatCOOP
Projekt HeatCOOP je razdeljen na več medsebojno povezanih faz, ki skupaj vodijo k razvoju inovativnega modela energetske zadruge za ogrevanje v urbanih soseskah. V ospredju je povezovanje prebivalcev in lastnikov stavb v lokalne energetske skupnosti, ki si delijo infrastrukturo in odgovornost za prehod v brezogljično družbo.
1. Analiza obstoječih praks in pogojev v soseskah
V prvi fazi projekta analiziramo domače in mednarodne primere dobrih praks na področju ogrevalnih skupnosti. Sočasno izvajamo oceno razmer v izbranih pilotnih območjih v Avstriji, Sloveniji in na Češkem. Ugotavljamo pravne, organizacijske, prostorske in tehnične značilnosti ter pripravljenost deležnikov na sodelovanje.
2. Oblikovanje organizacijskega in poslovnega modela
Na podlagi pridobljenih analiz razvijamo model energetske zadruge za ogrevanje, ki vključuje:
- pravno-organizacijski okvir,
- možnosti so-lastništva infrastrukture,
- poslovni model in načine financiranja.
Cilj je zagotoviti izvedljiv in ponovljiv pristop za različna lokalna okolja.
3. Priprava in izvajanje pilotnih projektov (Living Labs)
V tej fazi model preskušamo v treh t. i. živih laboratorijih (Living Labs). V vsaki državi se lokalni prebivalci in deležniki vključijo v soustvarjanje konkretnih rešitev, kot so:
- ustanovitev zadrug,
- razvoj skupnega ogrevalnega sistema,
- priprava investicijskih načrtov.
V Sloveniji potekajo priprave v sodelovanju z dvema podizvajalcema za izbrani pilotni območji.
4. Evalvacija in priporočila za širšo uporabo
Po zaključku pilotov bomo ovrednotili uspešnost pristopov, izzive in priložnosti za širšo uporabo. Rezultati bodo podlaga za pripravo smernic, ki bodo pomagale drugim skupnostim pri ustanavljanju ogrevalnih zadrug.
5. Komuniciranje, izmenjava znanja in podpora razširjanju
Skozi ves projekt potekajo diseminacijske aktivnosti: spletna stran, delavnice, predstavitve na dogodkih in razvoj gradiv za podporo drugim občinam in skupnostim. Cilj je razširiti model in krepiti mrežo toplovodnih skupnosti po Evropi.