Izpuste CO2 oz. TGP na enoto električne energije se lahko definira na več različnih načinov. Prvi je, da se upošteva celotna proizvodnja električne energije v državi, drugi pa je, da se upošteva samo proizvodnjo električne energije, ki jo zmanjšujemo oz. nadomeščamo – t.i. marginalne vire. V Sloveniji je to premog. V slovenskih strateških dokumentih (Operativni program zmanjševanja emisij toplogrednih plinov OP TGP-2020, Akcijski načrt za energetsko učinkovitost, Akcijski načrt za obnovljive vire energije) ter tudi v metodah za določanje prihrankov energije (Pravilnik o metodah za določanje prihrankov energije (Uradni list RS, št. 57/21)) se za emisijski faktor za električno energijo uporablja faktor izračunan na prvi način.
Z obveznostjo izračuna ogljičnega odtisa se je pojavila potreba podjetij po emisijskih faktorjih za električno energijo in toploto skladnih z metodologijo GHG protokola. GHG protokol omogoča uporabo dveh pristopov, lokacijskega in tržnega. Pri lokacijskem pristopu se lahko uporabi povprečni nacionalni emisijski faktor v Sloveniji. Hierarhija uporabljenega emisijskega faktorja določena v protokolu na prvo mesto postavlja regionalni od podnacionalni emisijski faktor in na drugo mesto nacionalni emisijski faktor (vir: Navodila za oceno ogljičnega odtisa obsega 2, GHG Protocol, tabela 6.2 – https://ghgprotocol.org/sites/default/files/ghgp/standards/Scope%202%20Guidance_Final_0.pdf) ,vendar je zaradi majhnosti Slovenije edini smiseln emisijski faktor nacionalni. Na tej strani je prikazan nacionalni emisijski faktor, ki se ga lahko uporabi za oceno emisije obsega 2 po GHG protokolu. Metodologija izračuna je opisana spodaj. Leta 2025 je bila metodologija za izračun popravljena, in sicer je bila popolnoma usklajena z GHG protokolom, zato so bili vsi emisijski faktorji za nazaj popravljeni, saj so sedaj izračunani samo za proizvodnjo (prej so upoštevali še izgube). Dodatno so sedaj izračunani še ločeno emisijski faktorji za izgube, ki se uporabljajo za kategorijo 3 obsega 3.
Leta 2023 je emisijski faktor CO2 za elektriko za Slovenijo znašal 0,234 kg CO2/kWhe, TGP pa 0,235 kg CO2ekv/kWhe. Emisijski faktor je od leta 2014 naprej znatno nižji kot pred tem letom, kar je posledica zagona nove enote TEŠ 6 ter prenehanja proizvodnje v blokih TEŠ 1-4 in tudi v TET. Znižanje emisijskega faktorja leta 2023 je posledica boljše hidrologije in s tem večje proizvodnje električne energije v hidroelektrarnah, pri čemer je proizvodnja iz fosilnih virov (zlasti trdnih goriv) ostala na podobnem nivoju kot leta 2022.
Emisijski faktor CO2 za daljinsko toploto je bil leta 2023 0,318 kgCO2/kWh, za TGP pa 0,322 kgCO2/kWh.
Celoten niz podatkov za obdobje 2002-2023 je na voljo v priloženi datoteki.
Kratek opis metodologije:
Do vključno leta 2021 so upoštevani podatki iz evidenc izpustov TGP R Slovenije, kjer so na voljo samo skupni izpusti iz proizvodnje električne energije in toplote (CRF 1.A.1.a), zato je bilo za izračun emisijskega faktorja za elektriko potrebno najprej izračunati izpuste iz proizvodnje toplote v daljinskih sistemih, kar je narejeno na podlagi statističnih podatkov o porabi energije v daljinskih sistemih ob uporabi pripadajočih emisijskih faktorjev. Razlika skupnih izpustov in izpustov iz proizvodnje toplote je enaka izpustom proizvodnje električne energije (brez izpustov samoproizvajalcev). Za proizvodnjo električne energije v Sloveniji se upošteva celotna proizvodnja na pragu (proizvodnja na generatorju minus lastna raba elektrarn) z izjemo polovice proizvodnje električne energije v Jedrski elektrarni Krško, ker je Hrvaška polovična lastnica, proizvodnje samoproizvajalcev v termoelektrarnah ter proizvodnje električne energije v črpalnih elektrarnah. Upoštevanje polovice JE v izračunu odstopa od metodologije GHG protokola, vendar je ta izjema smiselna, glede na situacijo v Sloveniji.
Za leto 2022 je bil emisijski faktor za elektriko, s ciljem hitrejšega izračuna emisijskega faktorja zaradi potreb različnih organizacij, izračunan po nekoliko drugačni metodologiji. Kot izhodišče so bili uporabljeni podatki SURS o porabi goriv v proizvodnji električne energije v Sloveniji (za elektrarne po glavni dejavnosti in samoproizvajalce), ki so bili pomnoženi z emisijskimi faktorji ARSO (vir: podatki ETS in evidence emisij). Na ta način so bile pridobljene emisije TGP za proizvodnjo električne energije v Sloveniji. Ta podatek je bil deljen s proizvodnjo električne energije v Sloveniji na pragu (brez proizvodnje črpalne hidroelektrarne ter upoštevaje polovico proizvodnje JE). Rezultati izračuna po obeh metodologijah so bili primerjani za leto 2021. Razlika je bila samo 0,4%, na podlagi česar lahko sklepamo, da dajeta obe meotodologiji konsistenten rezultat.
Tako izračunan emisijski faktor oz. specifične emisije so na voljo konec leta za preteklo leto, torej konec leta 2024 je bil izračunan faktor za leto 2023. Za oceno ogljičnega odtisa podjetja za leto 2024, ki mora biti narejena do marca 2025, svetujemo uporabo zadnjega razpoložljivega faktorja, to je za leto 2023. Ta pristop se uporablja tudi v drugih državah, navodila UK_BEIS recimo za tekoče leto uporabljajo dve leti star faktor (za izračun ogljičnega odtisa za leto 2024, faktor iz leta 2022).
Evropska okoljska agencija na svojih spletnih straneh objavlja emisije CO2 na enoto električne energije (https://www.eea.europa.eu/en/analysis/indicators/greenhouse-gas-emission-intensity-of-1). Razlika v izračunanem faktorju je posledica tega, da EEA v proizvodnji električne energije, ki je v imenovalcu, upošteva bruto proizvodnjo električne energije, celotno proizvodnjo jedrske elektrarne ter, da ne upoštevajo izgub v omrežju. Zato je njihov faktor nižji. V navodilih GHG protokola je referenca na emisijski faktor svetovne agencija za energijo (IEA), ki je izračunan po podobnem metodološkema pristopu, razlika je v upoštevanju proizvodnje jedrske elektrarne (https://iea.blob.core.windows.net/assets/26122570-1a31-4c25-b8a9-51be776ee6c6/IEA_Methodology_Emission_Factors.pdf)
Emisijski faktor za električno energijo objavlja tudi organizacija AIB (“Assosiation of Issuing Bodies”), in sicer objavlja emisijski faktor za rabo električne energije (“Production Mix”), ki je primeren za lokacijski pristop in emisijski faktor za preostalo rabo električne energije (“Residual mix”), ki je primeren za uporabo za tržni pristop, če ni na voljo tržnega podatka o emisijskem faktorju. Emisijski faktor “Production Mix” za Slovenijo je za leto 2023 0,208 kgCO2/kWh, kar je nižje od faktorja za leto 2022 (0,245 kgCO2/kWh), s čimer sledi poteku faktorja IJS-CEU. Nižji emisijski faktor glede na izračun IJS-CEU je posledica upoštevanja celotne proizvodnje jedrske elektrarne.
Priponka (osveženo 14.1.2025): EmisijskiFaktorZaElektricnoEnergijo Toploto_2002-2023_v2024-2.xlsx